Případové studie

Případové studie jsou reálné problémy z reálných firem, které se mohou stát kdekoli a kdykoli. Studie si můžete přečíst a máte-li zájem, lze na ně reagovat přidáním vlastního řešení, vlastní odpovědi na problém. Vaše zkušenost nám pomůže najít užitečné řešení problémů sociálních vztahů a vedení a bude inspirací ostatním na jejich cestě za efektivním vedením.

Konfliktní podřízený

19. 11. 2018   Mgr. Petr Hlušička

Mezi dvěma podřízenými začal konflikt nenápadným způsobem. Nejdříve drobné neshody a nedorozumění při realizaci zakázky. Poté ochladnutí ve vztazích, a nakonec vyhrocená hádka. Nerad bych o ně přišel, jak postupovat?

Odpor vůči nové strategii

15. 10. 2018   PhDr. Vojtěch Bednář

Firma, o které budeme hovořit existuje více než patnáct let. Zažili těžké začátky, období, kdy se dařilo, ale i období kdy ne. Podniká v oblasti počítačového softwaru, a i když se říká, že je to „dynamická“ oblast, realita je taková, že posledních několik let stagnovali. Toto se rozhodli změnit výměnou manažera, s velkými personálními důsledky.

Přílišná vazba zaměstnanců na značku

16. 7. 2018   PhDr. Vojtěch Bednář

Každá firma si přeje mít co nejvíce loajální zaměstnance. Co však udělat, pokud jsou ke své značce loajální příliš a přitom se chystá změna v podobě akvizice společnosti? Jak předejít konfliktům a zabránit deziluzi?

Konec rodinné firmy

28. 5. 2018   PhDr. Vojtěch Bednář

Firma zabývající se speciální administrativní činností vznikla původně jako podnik dvou přátel, který měl zastřešit jejich společnou práci. Postupně vyrostla v rodinný podnik a ten nyní absorbuje korporace. S problémy.

Konflikt s podřízeným

5. 2. 2018   Mgr. Petr Hlušička

Karel pracuje ve firmě už patnáct let, z toho posledních pět na pozici vedoucího výrobní linky. Má na starosti skoro padesát lidí ve dvou směnách. V nedávné době se mu přihodil incident s jedním podřízeným, který neočekával a nevěděl jak zareagovat. Zaměstnanec mu začal před ostatními nadávat a nesmyslně ho obviňovat. Co byste mu poradili?

 

Prudká změna strategie a její dopady na lidi

28. 1. 2018   PhDr. Vojtěch Bednář

Když se ve firmě, která se zabývá výrobou ze dřeva před dvěma roky změnili majitelé, nový management, který přišel s nimi vyhlásil, že nebude zavádět žádné prudké změny. Nyní ale jedna probíhá, a zaměstnanci ji nesou velmi negativně. Co je špatně, a co se s tím dá dělat?

Rosteme a nejsou vedoucí

3. 7. 2017   PhDr. Vojtěch Bednář

Firma z oblasti lehkého strojírenství existuje již deset let. Většinu času ve stabilním, klidném, stavu. Poslední dobou ale prudce roste, nabírá nové zaměstnance,a zjišťuje, že je nemá kdo řídit.

Změna kultury ve startupu

15. 5. 2017   PhDr. Vojtěch Bednář

Firma, která začala jako technologický startup absolvuje mnoho nezbytných, ale nepříjemných změn. Trpí hlavně lidé, kteří byli zvyklí na volnou, rodinnou a neformální kulturu. Management je v nesnázích.

Rychle rostoucí firma

23. 1. 2017   Mgr. Petr Hlušička

Prosperující firma začala v posledních třech letech nabírat velké množství zaměstnanců. Ve firmě následně začínala narůstat nespokojenost a zvýšila se míra konfliktů. Co byste v takové situaci dělali?

Syndrom bývalé velké firmy

10. 10. 2016   PhDr. Vojtěch Bednář

Kdysi byli opravdu významní. Dnes už nejsou, což vůbec neznamená, že jsou špatní. Bohužel se v mnoha ohledech stále chovají jako velcí, a třeba při práci s lidmi to škodí. Jak vypadá syndrom bývalé velké firmy, a co se s ním dá dělat?


© 2018 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520