5. 6. 2023   PhDr. Vojtěch Bednář

Když se tým specialistů zodpovědných za kvalitu sešel na pravidelné ranní poradě, jeho členové netušili, že hlavním bodem je rezignace jejich šéfa. Co následovalo tým téměř rozložilo.

Šestičlenný tým patřil ve firmě k nejmenším, ale současně nejdůležitějším, protože zodpovídal za kvalitu výstupu její produkce a měl velmi rozsáhlé kompetence ke všem ostatním částem firmy. Byl také velmi vytížený, členové se setkávali jednou týdně.

Bylo pondělí a pravidelná porada začala velmi nečekaně. Vedoucí týmu, současně člen vyššího vedení firmy, svým kolegům oznámil, že s téměř okamžitou platností končí jak v týmu, tak i ve firmě. Důvody byly osobní, pochopitelné, nakonec ne negativní, ale rezignace náhlá a nečekaná.

Ve vzduchu visely zřejmé otázky: kdo bude novým šéfem, a co se stane s týmem? První otázka měla odpověď, novým vedoucím bude zatím jmenován zástupce stávajícího a ve střednědobé perspektivě firma vyhlásí výběrové řízení. Druhá už tak jednoznačná nebyla, protože s vedoucím týmu odešla i vize a dlouho budované směřování. Jediná jasná věc tak byla, že v nejbližší době bude tým pokračovat v operativě a již schválených úkolech a co se stane dál se neví.

Nový vedoucí se ujal funkce a prohlásil, že jeho prioritou je zejména to, aby bylo všechno tak, jak jsou na to všichni zvyklí. Tím vzbudil nespokojenost části svých kolegů, protože ti očekávali naopak to, že se práce týmu bude vyvíjet a původní vedoucí odešel v průběhu přípravy transformace práce týmu. Zástupce nadřízeného vedení prohlásil, že s ohledem na okolnosti je momentálně nejdůležitější stabilita a že všechny projekty, na kterých tým pracoval nad rámec standardních činností se nyní odkládají. Tím se odložila také transformace týmu, a hlavně jeho rozšiřování o další členy, na kterém se pracovalo a pro které již byli vybráni kandidáti.

Tým byl tímto otráven. Nečekaný odchod vedoucího byl rána, ale nepředpokládalo se, že bude mít za následek změny v něčem, na čem se pracovalo dlouhou dobu a velmi intenzivně. Někteří členové říkali, že za stávajících okolností nebudou v týmu pokračovat a výsledkem nespokojenosti bylo nakonec „ultimátum“ vedení; ve kterém žádali pokračování ve stávajících projektech  a rozvoji.

Vedení firmy ale zůstávalo neoblomné, trvalo na tom, že po odchodu dlouholetého manažera bude tým pracovat pouze na rutinních úkolech, a to až do doby, kdy bude vybrán nový stálý vedoucí. Na návrh, že by tímto novým stálým vedoucím mohl být původní zástupce manažeři odmítli přistoupit s tím, že interní předpisy mateřské firmy nic takového neumožňují.  

Jak byste postupovali v této situaci? Co by se mělo stát, aby tým zůstal funkční a současně byly naplněny požadavky vedení firmy? Co byste udělali proto, aby funkce týmu zůstala zachována?

Řešíte podobný problém? Napište nám, rádi vám pomůžeme.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520