12. 7. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Období dovolených je v plném proudu a většina z nás si ho po dlouhé odmlce plně vychutnává. Je to období, které nám poskytuje prostor pro načerpání ztracené energie, odpoutání se od kontinuálního stresu nebo jen změnu v našem stereotypu. Pojďme si ale říct, co nám fakticky dovolená poskytuje a v čem je její význam.

Mnoho lidí nepřikládá dovolené zásadní váhu, a to je velká chyba. Někteří lidé si na ni berou dokonce svoji práci nebo nedokáží vypnout natolik, aby nekontrolovali pracovní e-maily nebo telefon. To přinejmenším eliminuje větší část jejího pozitivního dopadu, a to je něco co v současné době většina z nás potřebuje.

Co nám tedy dovolená přináší?

Fyzické a duševní zdraví

Změna podmínek a prostředí umožňuje našemu tělu lepší regeneraci a odpočinek. Dokáže se zbavit nashromážděného stresu, uvolnit míru úzkostí a napětí, snížit projevy deprese, vysokého tlaku a dochází k výraznému snížení rizika srdečních příhod. Velmi často po ní také dochází ke zlepšení např. problémů se spánkem.

Poskytuje nám prostor se zhluboka nadechnout na čerstvém vzduchu, srovnat si myšlenky a znovu najít náš klid.

Zlepšení mezilidských vztahů

Společné nové prožitky mohou výrazně posílit vzájemné vztahy s vašimi blízkými a posunout je na novou úroveň. Změna prostředí nám přinejmenším umožňuje se vyhnout tzv. ponorkové nemoci, kterou v nás dlouhodobá proticovidová opatření a omezení mohla vyvolávat.

Pracovní motivace a výkon

Většina z nás, kteří se vrátí z dovolené, jsou soustředěnější a produktivnější. Studie zjistily, že dlouhodobá zátěž může ztěžovat plnění určitých úkolů a způsobovat problémy s pamětí. Dovolená může fungovat jako vyladění mozku, které zlepší vaše duševní zdraví a schopnosti.

To má samozřejmě pozitivní dopad nejen na výkon v práci, na to, že nás práce může znovu bavit, ale také, že může zlepšit naše vzájemné vztahy na pracovišti. A po návratu si vyměňujeme s kolegy své vzájemné zážitky a tipy z dovolených.

Podpora kreativního myšlení

Dovolená a cestování mají přímou spojitost s naší kreativitou. Tím, že dočasně opustíme zajeté koleje, poznáváme nová místa a lidi, nás přímo připravuje na nový pohled na věci kolem nás. Nové zážitky zvyšují neuroplasticitu našeho mozku, což může mít dlouhodobý pozitivní dopad na naši schopnost inovovat v práci i doma.

Zvýšení spokojenosti

Samotné plánování dovolené má výrazný vliv na naši spokojenost. To, že se máme na co těšit a tím, že o ní přemýšlíme výrazně posunujeme náš pocit štěstí. A v okamžiku, kdy již na dovolenou vyrazíte, tak u nás dochází ke všem výše zmíněným pozitivům.

Závěrem je, že pokud můžete, vezměte si dovolenou. Pomáhá nám v mnoha ohledech a my jsme tak navíc lépe připraveni zvládnout vše, co přijde po návratu.

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Učím manažery na všech úrovních pracovat s lidmi tak aby firmu vnímali jako součást svého života, aby jejich práce byla efektivní, smysluplná a naplňovala potřeby firmy i jich samotných.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2023 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520