13. 2. 2024  

Firma A má samostatné pracoviště. Jeho vedoucím je schopný, špičkový profesionál, který dovede pracoviště řídit jak po operativní, tak po strategické stránce, má důvěru vyššího vedení a současně to umí s lidmi, kterých pracoviště zaměstnává podle situace od třiceti do padesáti.

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Protože vedoucí je nejenom manažerem, ale tak odborníkem v oboru, je určitá část úspěchu oddělení, které řídí důsledkem nejen manažerské činnosti, ale též vlastního know-how. Velká část tohoto know-how je specifická dané osobě a není zdokumentována, tedy nikde není napsáno „jak se věci dělají“, a řada nuancí je pouze v hlavě vedoucího. V důsledku to znamená, že i když pracoviště jako takové se samozřejmě řídí zapsanými postupy, pokud by z jakéhokoli důvodu došlo k výpadku vedoucího, následoval by jej pokles tempa a velmi pravděpodobně také kvality odvedené práce.

Vedení společnosti si tento stav uvědomuje a rádo by ho změnilo.  Vedoucí ještě není ve věku, kdy by se měl hledat jeho nástupce a nemá ani plnohodnotného zástupce. Jeho nadřízení nechtějí udělat nic, co by se ho dotklo, nebo vyznělo jako projev nedůvěry.

Řešíte podobný problém? Napiště nám, rádi vám pomůžeme.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520