12. 12. 2016  

V naší firmě provozujeme systém hodnocení práce, který je pozůstatkem říkejme tomu zašlé éry, kdy firma byla větší a hlavně měla více stupňů řízení.  Je hodně byrokratický a těžkopádný, předpokládá existence dnes již neexistujících funkcí. Kde bychom měli začít?

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Začněte tím, že si ujasníte potřeby. Nedívejte se na stávající systém, protože tak byste řešili pouze jeho nedostatky. Místo toho si jasně a srozumitelně řekněte, co potřebujete hodnotit, co můžete vašim zaměstnancům nabídnout, a jaké jsou vaše možnosti při řízení jejich práce, zařazení, kariéry. Dejte dohromady seznam požadavků na systém hodnocení a vycházejte z něj.

Postavte kostru hodnotícího systému (co chcete hodnotit, čím budete odměňovat a trestat) a formální strukturu (kdo to bude dělat a jak). Udělejte obojí pokud možno co nejjednodušší, každá z těchto věcí se vejde na stránku A4. Vyzkoušejte nejprve modelově na vybraných zaměstnancích, a pak třeba na jedné části firmy. Až uvidíte, že systém funguje, stanovte datum a odtrhněte se od starého.

Toliko doporučení Firemního sociologa. Pokud potřebujete pomoci, obraťte se na nás a využijte našich služeb. Rádi vám pomůžeme.

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Učím manažery na všech úrovních pracovat s lidmi tak aby firmu vnímali jako součást svého života, aby jejich práce byla efektivní, smysluplná a naplňovala potřeby firmy i jich samotných.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora


© 2019 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520