12. 12. 2016  

V naší firmě provozujeme systém hodnocení práce, který je pozůstatkem říkejme tomu zašlé éry, kdy firma byla větší a hlavně měla více stupňů řízení.  Je hodně byrokratický a těžkopádný, předpokládá existence dnes již neexistujících funkcí. Kde bychom měli začít?

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Začněte tím, že si ujasníte potřeby. Nedívejte se na stávající systém, protože tak byste řešili pouze jeho nedostatky. Místo toho si jasně a srozumitelně řekněte, co potřebujete hodnotit, co můžete vašim zaměstnancům nabídnout, a jaké jsou vaše možnosti při řízení jejich práce, zařazení, kariéry. Dejte dohromady seznam požadavků na systém hodnocení a vycházejte z něj.

Postavte kostru hodnotícího systému (co chcete hodnotit, čím budete odměňovat a trestat) a formální strukturu (kdo to bude dělat a jak). Udělejte obojí pokud možno co nejjednodušší, každá z těchto věcí se vejde na stránku A4. Vyzkoušejte nejprve modelově na vybraných zaměstnancích, a pak třeba na jedné části firmy. Až uvidíte, že systém funguje, stanovte datum a odtrhněte se od starého.

Toliko doporučení Firemního sociologa. Pokud potřebujete pomoci, obraťte se na nás a využijte našich služeb. Rádi vám pomůžeme.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520