15. 11. 2014  

Dobrý den,

Před půl rokem jsem v rámci zaměstnání nominován do týmu, který nově vzniknul, a krátce nato se stal jeho vedoucím. Nikdy jsem nic podobného nedělal. Většina lidí, kteří mi teď podléhají, jsou kolegové, se kterými jsem spolupracoval už dříve, i když ne všichni. Mám ale pocit, že se ke mně chovají nějak jinak, než doposud. Je mi to velmi nepříjemné…

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Jakmile jste označen za vedoucího, změní se vztah Vás a Vašich kolegů. Je to nevyhnutelné, nezměnitelné, nedá se s tím nic dělat. Dokonce, ani kdybyste na tuto funkci rezignoval, už nikdy nic nebude „jako dřív“.  Jediná smysluplná věc, která se za daných okolností dá udělat je to, že si začnete ke svým podřízeným hledat novou cestu. Nejlépe ocení když:

  • Budete jasný a transparentní. Budete dávat jednoznačné úkoly
  • Budete férový v tom smyslu, že budete všem soudit dle stejných pravidel
  • Budete v hodnocení předvídatelný
  • Budete otevřený jejich problémům a budete jím naslouchat

Bohužel Vám nemohu zaručit, že dodržování těchto zásad určitě povede k tomu, že budete úspěšný manažer, ale je to rozhodně krok správným směrem.

Přeji Vám hodně úspěchů!

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520