12. 8. 2014  

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na zadávání jednoho úkolu více lidem ve stylu "kdo máte čas, udělejte to". Přijde mi to neefektivní, možná jde o posílení konkurence mezi námi, ale mě osobně to spíše odrazuje. Jaký je váš názor? Děkuji. Eva

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Dobrý den,

správně zadaný úkol by měl být adresný, což nemusí znamenat, že je řečeno, kdo jej udělá. Můžeme například stanovit osobu, která za něj zodpovídá s tím, že naplní jej skutečně ten, kdo „má čas“ – ale musí být jasné, kdo má zodpovědnost, a to musí být konkrétní člověk. Pokud má úkol udělat pan Někdo, udělá jej obvykle pan Nikdo.

Pokud jsou lidem dávány konkurenční úkoly, tj. že dva konkrétní lidé (nebo i více) dostanou tentýž úkol a plní jej fakticky „proti sobě“, může to být v důsledku velice nebezpečné. Ostatně mezi známými osobnostmi, které používaly tento styl, najdeme hned několik tragických diktátorů.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520