22. 3. 2013  

Dobrý den,
prosím poraďte mi. Nastoupil jsem nedávno jako vedoucí skupiny řidičů. Jeden z nich je služebně nejstarší a ti ostatní ho poslouchají. Dokonce, i když je to proti mně. Mohl bych udeřit pěstí do stolu, ale bojím se, že by to udělalo zlou krev. Nevím jak postupovat.  
Děkuji Vám.

odpovídá: PhDr. Jan Drahoňovský

Dobrý den,
Jedná se o poměrně běžný fenomén v rámci sociální dynamiky podniku. Váš podřízený má ve skupině neformální autoritu, která je dána zřejmě věkem a zkušenostmi (popř. přirozeným charismatem). Je logické, že si snaží své postavení udržet a vás vnímá jako ohrožení své pozice (obzvlášť jestli jste mladší). Správně jste vyhodnotil, že postupovat na sílu by nevedlo k dobrému výsledku - patrně by Vám začal škodit za zády. Na druhou stranu ani ustupování z Vaší pozice by nebylo moudré. Asi by bylo nejlépe s ním promluvit mezi čtyřma očima a především ocenit jeho zkušenosti, znalost problematiky a i to, že na něho ostatní dají. Ale zároveň mu dát najevo, že není možné, aby vystupoval proti Vám, protože to v důsledku škodí všem. Pokud mu nejde jen o vlastní ego, pochopí to. Když mu dáte najevo respekt (ovšem z pozice síly, nikoli slabosti), nemusí vám svou důležitost již dokazovat a vytvoří se tak prostor pro spolupráci (ten nemusí být nijak velký, hlavně když je nějaký). Konkrétní kroky pak záleží specifikách jednotlivých aktérů i celého podniku.
Mnoho štěstí!


Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520