29. 5. 2017   Mgr. Petr Hlušička

Jakým způsobem můžeme rozeznat ve skupině nadcházející konflikt? Existuje několik symptomů, které jsou příznačnými ukazateli nadcházejícího konfliktu.

Konflikty jsou nevyhnutelné v okamžiku, kdy máme skupinu lidí pohromadě. V čem se liší, jsou jejich příčiny, průběh a jejich zvládání. Nevznikají bez příčiny a z čistého nebe, takže ve většině případů jsme je schopni jejich propuknutí odhalit předem. Při bližší analýze, zjistíme, že se k nim schylovalo již delší dobu a pomalu se vyvíjely.

Některé z nich může odhalit v jejich raném počátku a otevřenému konfliktu tak předejít. Záleží samozřejmě na znalosti týmu, intuici a zkušenostech vedoucího.

Účinnou pomůckou mohou být právě typické symptomy, kterými se doposud skryté a nastupující konflikty projevují. Dávají Vám jasný signál toho co se odehrává a k čemu aktuální stav směřuje. V prvních fázích jsou symptomy méně nápadné a projevují se v mírných náznacích. Postupně se jejich intenzita a náboj zvětšuje. V žádném případě je nezlehčujte, snažte se danou situaci racionálně posoudit a stanovit možné příčiny.

Mezi tyto symptomy, které signalizují konflikty, patří:

 • Nehledá se řešení, ale viníci.

 • Snižuje se efektivita.

 • Komunikace ve skupině je více formální, stává se strohou.

 • Lhostejnost vůči probíhajícím aktivitám.

 • Nastupují menší rozmíšky a popichování.

 • Občasné hádky kvůli maličkostem.

 • Obavy ze změn a zavádění nových procesů.

 • Místo výsledků jsou hlavním tématem formality.

 • Vytváření mocenských klik mezi lidmi.

 • Členové týmu jsou vyčerpaní a frustrovaní.

 • Začíná se zvyšovat absence a fluktuace.

Buďte vnímaví k tomu, co se ve Vašem týmu odehrává, můžete tak předejít pozdějším komplikacím.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520