9. 7. 2013  

jak mám řešit, když mně chce managemet povýšit na funkci, kterou odmítám, protože si myslím, že na ní nemám?

odpovídá: PhDr. Jan Drahoňovský

Dobrý den,

Máte jasno v tom, že povýšení nechcete, a pouze se to bojíte svým nadřízeným sdělit; anebo váháte, jestli nabídku přijmout a nevěříte si, jestli byste to zvládl? Odmítnout nabídku obecně není problém (i když si můžete iracionálně říkat, že jste tím někoho zklamal). Problém je srovnat se s tím, co pro Vás ta nabídka znamená vnitřně. Možná bych se ptal, jaké jsou vlastně Vaše životní potřeby, co tedy od života očekáváte. Můžete se vědomě rozhodnout, že v tomto bodě si přejete mít hlavně klid a svou denní rutinu a ve volném čase se věnovat koníčkům nebo rodině, a v takovém případě by pro Vás asi bude náročná vedoucí funkce znamenala nepřijatelný zásah do Vaší svobody. (To ovšem nevylučuje, že za dva roky tomu nemůže být zcela jinak.) Zrovna tak se můžete rozhodnout, že potřebujete v práci hodně stimulů a příležitostí k růstu a, i když se toho bojíte, asi se dříve či později vrhnete do nějaké výzvy (což nemusí být nutně zrovna tato, jistě přijdou i jiné příležitosti). Pokud pouze máte strach, ale vnitřně Vás to láká, co třeba získat si o pozici co nejvíc objektivních informací, co to vlastně obnáší?  Záleží na tom, co doopravdy chcete Vy, nikoli co chtějí Vaši nadřízení nebo co si myslíte, že se od Vás očekává. Pokud byste na něco kývl jenom proto, abyste vyhověl druhým, dosti pravděpodobně nebudete později spokojen, ke změně byste měl dozrát především vnitřně.

Ať už se rozhodnete jakkoli, zkuste se nerozhodovat pod tlakem (vemte si čas na rozmyšlenou), protože tlak nám brání používat dvě věci, které nás mohou vyvést z nejednoho maléru: náš zdravý rozum a naše zkušenosti.

Hodně zdaru!

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520