10. 6. 2013   Mgr. Petr Hlušička

V životě zažíváme stres při různých příležitostech a to jak v osobním životě, tak i v práci. Záleží na našich dispozicích a schopnostech, jak jsme jej schopni zvládat a překonávat. V průběhu života si každý vytváří určité rituály, které mu pomáhají nadbytečný stres uvolňovat a odstraňovat.

Stres na nás může působit ve dvou úrovních. Pokud se jedná o přijatelnou míru, tak dochází k excitaci a nabuzení organismu. Jsme motivováni k činnosti a k aktivitě. Tento typ označujeme jako dobrý stres (eustres). Pomáhá nám k nastartování organismu z klidové hladiny.

Naopak stres, který působí příliš dlouhodobě nebo naopak příliš silně, nám může působit škodu. Jsme zatíženi víc, než jsme schopni zvládat. To má vliv na naše schopnosti dosahovat výsledků. Nejsme schopni racionálně uvažovat, zhoršuje se i naše výkonnost. Tento typ bývá označován jako negativní stres (distres). Má vliv i na další aspekty našich životů. V případě, že jsme mu vystaveni po delší dobu, může nám způsobovat zdravotní komplikace (fyzického či psychického rázu). Typickými příklady mohou být vředy nebo alergie.

Každý z nás si v průběhu svého života vytváří způsoby, kterými nadbytečný stres dokáže odbourávat. Jedná se o očistné rituály, které nám pomáhají se uvolnit, vypnout a na chvíli zapomenout na to, co nás zatěžuje.

Mezi základní kameny zvládání stresu patří zdravý životní styl - dostatek spánku, zdravá strava a pohybová aktivita.

Bez spánku nemůžeme mít dostatečně čistou a bystrou mysl, a bez zdravého jídelníčku dostatek energie. Pohybová aktivita nám následně umožní odplavit nahromaděné napětí a obavy. Jedná se o primitivní mechanismus, který je u nás geneticky podmíněn. Již naši předci zažívali v okamžicích nebezpečí stres, který je stimuloval k úniku či boji.

Shrnutí:

Pokud zažíváte nadbytečný stres, pokuste se nastavit podmínky tak, abyste měli tyto tři základní stavební kameny splněny. Poté se Vám bude daleko snadněji řešit samotná příčina stresu.

Doporučení:

Vhodným doplňkem, kterým Vám pomůže se s prožívaným stresem vypořádat, mohou být relaxace, meditace či autogenní trénink. Jejich pomocí se snižuje hladina adrenalinu, mají pozitivní vliv na krevní tlak, tep i další tělesné funkce. Jedná se o velmi účinné techniky,jejichžaplikování se může stát vítaným doplňkem i během pracovního dne. Zpočátku mohou cvičení trvat deset minut či déle, ale po jejich zvládnutí mohou stačit i dvě minuty. Tyto techniky mimo jiné využívají někteří manažeři před náročnými schůzkami ke zklidnění a lepšímu soustředění.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520