• About us
 • 30. 12. 2019   Mgr. Petr Hlušička

  Začátek Nového roku je tradičně spojen s novoročními předsevzetími. Zhodnocujeme to, co se za předchozí rok odehrálo a stanovujeme si úkoly do dalšího roku. Často si dáváme ale nesmyslná a příliš náročná předsevzetí, která mohou být naopak spojena s velkým množstvím stresu a jejich úspěšnost je spíše mizivá. Co můžete udělat, aby vaše předsevzetí měla jiný konec?

  Velké množství lidí v tomto období, přemýšlí, co změnit a stanovují si cíle, a to jak v osobní, tak i pracovní oblasti. Většina předsevzetí vychází z toho „co“ chcete změnit a s čím jste nespokojeni. Zkuste to naopak otočit a řekněte si čeho byste rádi dosáhli. Co Vás láká nebo co byste rádi zařadili do svého života.

  Podívejte se na následující zásady, které Vám s tím mohou pomoci.

  Uzavřete předchozí úkoly

  Nejdříve je dobré začít s čistým stolem. Pokud máte nesplněné nebo nedotažené úkoly, tak se pokuste nejdříve dokončit je. Projděte si bod po bodu, ať můžete čelit novým výzvám s klidem a pocitem dobře odvedené práce.

  Postupná náročnost

  Proto, aby vaše novoroční rozhodnutí byla úspěšná, tak je důležité si stanovit reálné a dosažitelné cíle, které budou mít jasně specifikované kroky.  

  Nezadávejte si pro začátek úkoly a cíle, které by měli příliš velkou náročnost. Počítejte s postupným zvyšováním laťky a obtížnosti. Pro začátek si můžete dát úkol, který bude dobře viditelný a relativně snadno realizovatelný. Bude fungovat jako dobrý motivační start.

  Odměny

  Pokud při plnění předsevzetí budeme plnit jednotlivé kroky, tak zároveň nesmíme zapomínat na malé odměny, které nás budou udržovat motivované a pozitivně naladěné.

  Příklad:

  Vzorem špatného cíle je, že budu víc sportovat. Opakem může být cíl, že v říjnu zaběhnu pětikilometrový závod.

  Pro každý cíl, vytvořit jasné postupné kroky, které budete muset realizovat. Naplánujte si každý svůj cíl do jednotlivých akčních úkolů, které musíte splnit. Přemýšlejte o těchto krocích a úkolech, jako o "JAK". Jak mohu dosáhnout svého cíle.

  Pokud uděláte chybu, nebo vynecháte, tak se tím nenechte odradit. Zamyslete se nad důvody a příčinami, poznamenejte si je, ať se poučíte a pokračujte dál ve svých krocích. Vytrvalost je klíčem k úspěchu.

  Při plnění vašeho plánu si nastavte malé odměny, na které se budete moci těšit a které vás budou motivovat ve vašem postupu. Budou zasloužené a tvrdě získané. Pomůže vám to soustředit se na vaše cíle.

  Naplánujte si, co čeho chcete v následujícím roce dosáhnout, jak toho chcete dosáhnout a jděte na to.

  Přihlásit odběr na LinkedIn

  PhDr. Vojtěch Bednář

  PhDr. Vojtěch Bednář

  Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Petr Hlušička

  Mgr. Petr Hlušička

  Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

  více o autorovi
  články autora

  PhDr. Jan Drahoňovský

  PhDr. Jan Drahoňovský

  Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

  Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

  více o autorovi
  články autora


  © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520