22. 8. 2016   Mgr. Petr Hlušička

Návrat po dovolené se málokdy podobá tomu, že lidé budou plni energie a s nadšením se vrhnou do nových úkolů. Často to začíná vyřizováním došlé pošty a rozčarováním z návratu na pracoviště. Co dělat, abyste u sebe i ostatních předešli tomuto průběhu?

Co můžete udělat ještě před samotným začátkem dovolené, a v jejím průběhu, pro snadnější návrat jsme si řekli v jednom z předchozích článků. Ale to co můžete udělat v okamžiku když jste zpátky a chystáte se zpátky na pracoviště? Zkuste se zamyslet nad následujícími kroky a jak je můžete aplikovat ve svém případě.

Ranní ptáče

První den do práce vyrazte dřív, abyste získali trochu času navíc a mohli se lépe aklimatizovat s prostředím, dřív než nastane normální provoz. Zároveň předejdete zvídavým pohledům ostatních a pocitu, co se vše zde odehrálo, zatím co jste byli pryč.

Plán

První den v práci si vyhraďte pro důkladné naplánování následujících aktivit než pro aktivity samotné. Poskytněte si prostor pro seznámení s novinkami, které jsou pro vás nezbytné. Následně si vytvořte plán toho co je potřeba a v jakém časovém horizontu.

Režim

Zároveň nesmíte zapomínat na svůj volný čas. Vytěžte maximum z toho, že vás dovolená vytrhla z běžného života a vaší rutiny. Naplánujte si aktivity pro následující dny, kdy nebudete zapomínat jak na fyzické, tak i kulturní aktivity. Dopřejte sami sobě plán, který vás bude odměňovat.

Po dovolené neočekávejte velký příliv energie, ale naopak nový pohled na věci kolem sebe. Využijte toho a snažte se věci spíše plánovat a řešit situace kolem s rozvahou.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Učím manažery na všech úrovních pracovat s lidmi tak aby firmu vnímali jako součást svého života, aby jejich práce byla efektivní, smysluplná a naplňovala potřeby firmy i jich samotných.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2023 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520