• About us
 • 12. 7. 2021   Mgr. Petr Hlušička

  Období dovolených je v plném proudu a většina z nás si ho po dlouhé odmlce plně vychutnává. Je to období, které nám poskytuje prostor pro načerpání ztracené energie, odpoutání se od kontinuálního stresu nebo jen změnu v našem stereotypu. Pojďme si ale říct, co nám fakticky dovolená poskytuje a v čem je její význam.

  Mnoho lidí nepřikládá dovolené zásadní váhu, a to je velká chyba. Někteří lidé si na ni berou dokonce svoji práci nebo nedokáží vypnout natolik, aby nekontrolovali pracovní e-maily nebo telefon. To přinejmenším eliminuje větší část jejího pozitivního dopadu, a to je něco co v současné době většina z nás potřebuje.

  Co nám tedy dovolená přináší?

  Fyzické a duševní zdraví

  Změna podmínek a prostředí umožňuje našemu tělu lepší regeneraci a odpočinek. Dokáže se zbavit nashromážděného stresu, uvolnit míru úzkostí a napětí, snížit projevy deprese, vysokého tlaku a dochází k výraznému snížení rizika srdečních příhod. Velmi často po ní také dochází ke zlepšení např. problémů se spánkem.

  Poskytuje nám prostor se zhluboka nadechnout na čerstvém vzduchu, srovnat si myšlenky a znovu najít náš klid.

  Zlepšení mezilidských vztahů

  Společné nové prožitky mohou výrazně posílit vzájemné vztahy s vašimi blízkými a posunout je na novou úroveň. Změna prostředí nám přinejmenším umožňuje se vyhnout tzv. ponorkové nemoci, kterou v nás dlouhodobá proticovidová opatření a omezení mohla vyvolávat.

  Pracovní motivace a výkon

  Většina z nás, kteří se vrátí z dovolené, jsou soustředěnější a produktivnější. Studie zjistily, že dlouhodobá zátěž může ztěžovat plnění určitých úkolů a způsobovat problémy s pamětí. Dovolená může fungovat jako vyladění mozku, které zlepší vaše duševní zdraví a schopnosti.

  To má samozřejmě pozitivní dopad nejen na výkon v práci, na to, že nás práce může znovu bavit, ale také, že může zlepšit naše vzájemné vztahy na pracovišti. A po návratu si vyměňujeme s kolegy své vzájemné zážitky a tipy z dovolených.

  Podpora kreativního myšlení

  Dovolená a cestování mají přímou spojitost s naší kreativitou. Tím, že dočasně opustíme zajeté koleje, poznáváme nová místa a lidi, nás přímo připravuje na nový pohled na věci kolem nás. Nové zážitky zvyšují neuroplasticitu našeho mozku, což může mít dlouhodobý pozitivní dopad na naši schopnost inovovat v práci i doma.

  Zvýšení spokojenosti

  Samotné plánování dovolené má výrazný vliv na naši spokojenost. To, že se máme na co těšit a tím, že o ní přemýšlíme výrazně posunujeme náš pocit štěstí. A v okamžiku, kdy již na dovolenou vyrazíte, tak u nás dochází ke všem výše zmíněným pozitivům.

  Závěrem je, že pokud můžete, vezměte si dovolenou. Pomáhá nám v mnoha ohledech a my jsme tak navíc lépe připraveni zvládnout vše, co přijde po návratu.

  Přihlásit odběr na LinkedIn

  PhDr. Vojtěch Bednář

  PhDr. Vojtěch Bednář

  Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Petr Hlušička

  Mgr. Petr Hlušička

  Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

  více o autorovi
  články autora

  PhDr. Jan Drahoňovský

  PhDr. Jan Drahoňovský

  Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

  Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

  více o autorovi
  články autora


  © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520