24. 10. 2022   PhDr. Vojtěch Bednář

Ještě před několika měsíci freneticky sháněli zaměstnance, dnes přemýšlejí spíše o propouštění. Firma čelí nečekanému zvratu  rozhodně v něm není sama.

Firma z dnešní případové studie je průmyslový výrobce se sídlem v Čechách. Posledních pět let před pandemií strávili prakticky neustálým růstem, díky kterému se postupně stali ze společnosti o necelých dvou stech zaměstnancích podnikem s  tisícovkou lidí, třemi na sobě nezávislými provozy, a hlavně s perspektivou otevření čtvrtého, který by jejich kapacitu i možnosti prakticky zdvojnásobil.

S počátkem roku 2022 a postupným ochabováním pandemie jako „životního“ problému a komplikace se vedení firmy rozhodlo obnovit své růstové projekty. Zrychlila se stavba nového pracoviště, nákup technologií pro ně a také nábor personálu, především specialistů a dále kvalifikovaných operátorů. Pracoviště mělo být otevřeno koncem letošního roku.

Bohužel přišla krize. Firma je velmi energeticky náročná, potřebuje ke svému provozu velké množství zemního plynu a elektrického proudu. V důsledku toho nyní čelí existenčním problémům a otázkou není, kdy uvést do chodu nový provoz, ale jak v něm udržet ty stávající. Již nyní je jisté, že start nové části do konce roku 2022 nebude, téměř dokončená stavba je zakonzervována i s technologií a čeká se na „lepší časy“. Firma orientačně předpokládá, že tyto by mohly přijít v polovině roku 2023, nicméně její vedení tomuto orientačnímu předpokladu příliš nevěří.

Nábor nových zaměstnanců se zcela zastavil. S ohledem na okolnosti je firma nyní v „nadpočtu“ asi o 70 lidí a řeší otázku, co dál. Propouštět nové zaměstnance nechce, protože pokud se připravované pracoviště podaří uvést do provozu v brzké době, bude velmi obtížné je znovu získat. Lidé také nejsou největší rozpočtovou položkou; tou se jednoznačně staly energie; nicméně jsou jedinou položkou, se kterou lze v současné době pracovat.

Aktuální situace je ta, že  firma spoléhá na přirozenou fluktuaci. S koncem roku odejde několik zaměstnanců do důchodu, další nově získaná pak představují střídání a záskok za nevybrané dovolené (kterých je poměrně hodně). Část zůstává doma, ale to není udržitelný stav a část má alternativní pracovní náplň, jejíž kapacita se ale zmenšuje.

I když je situace tzv. dynamická, řešení je v nedohlednu a na pomoc z veřejné sféry a od státu se vedení rozhodlo nespoléhat, padlo také rozhodnutí do konce roku 2022 určit další personální strategii. Na ní se pracuje, nicméně neznámých je příliš mnoho a nejenom nově nabraní, ale i „staří“ zaměstnanci začínají být nervózní.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520