• About us
 • 24. 10. 2016  

  Stal jsem se vedoucím našeho týmu. Asi umím zorganizovat práci, uspořádat úkoly a zkontrolovat zda vše funguje. Bohužel součástí mé práce je i jistá míra vyjednávání s kolegy a tady je problém. Tlačí na mne, a já jím ustupuji, a někdy až příliš. Vlastně mám problém jím říct ne. Obávám se, že se na vedoucí pozici nehodím.

  odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

  Problém který popisujete, není nijak vzácný. Mnoho vedoucích má tendenci vycházet vstříc, což vede k tomu, že je pro ně těžké prostě prosazovat požadavky. Nicméně ne vždy je možné s lidmi souhlasit a ne vždy můžete požadavky akceptovat.

  Pokud máte problém v osobním vyjednávání, udělejte to, že si ještě před ním na papír napíšete, kam můžete ustoupit, respektive co je minimální požadavek, který potřebujete prosadit. Z tohoto požadavku pak v žádném případě neustupujte. Pokud máte pocit, že jste v osobním jednání nucen k tomu, abyste z něj ustoupil, debatu ukončete, a požadavek předejte podřízeným písemně.

  Když s kolegy vstupujete do jednání, které může vést k nežádoucím kompromisům, řekněte jím dopředu, na čem si stojíte, a z čeho neustoupíte. Zeptejte se jich, zda tomu rozumí a požádejte je, aby to akceptovali. Pokud se budou snažit otevřít debatu, prostě připomeňte, že tuto otázku jste vyřešili už na samotném začátku.

  Neustupovat a prosadit nezbytné je, jak sám píšete, klíčová schopnost každého vedoucího, ale není t nic, co by se nedalo připravit a nacvičit. Pokud vás zajímají další techniky, jak prosazovat své stanovisko, můžete si koupit naši knihu o vyjednávání, případně vám rádi pomůžeme.

   

  Přihlásit odběr na LinkedIn

  PhDr. Vojtěch Bednář

  PhDr. Vojtěch Bednář

  Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Petr Hlušička

  Mgr. Petr Hlušička

  Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

  více o autorovi
  články autora

  PhDr. Jan Drahoňovský

  PhDr. Jan Drahoňovský

  Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

  Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

  více o autorovi
  články autora

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

  Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

  více o autorovi
  články autora


  © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520