2. 4. 2013  

Zodpovídám za oddělení uvnitř firmy, mám zodpovědnost za padesát lidí. Probíhají velké změny a mí podřízení mi dali důvětu abych zajistil, že se nás nedotknou. Vedení ale očekává pravý opak. Chtějí, abych podřízeným vysvětloval nepříjemné změny. Připadám si jako ve strojku na maso. Co mi můžete poradit?

J.U.

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Dobrý den,

Vaše situace není jednoduchá a není ani snadné ji Vám jakkoli usnadnit. První věci, kterou bych Vám doporučoval je mít zcela jasno v prioritách, tedy zda budete orientován spíše vzhledem ke svým podřízeným, nebo nadřízeným. V prvním případě riskujete ztrátu důvěry zaměstnavatele, ve druhém pak ztrátu popularity. Osobně bych za daných okolností doporučoval stát na straně nadřízených jako zaměstnavatelů, ale současně se snažit co nejvíce komunikovat  s podřízenými, zdůvodňovat, vysvětlovat, a nadřízeným také zprostředkovávat jejich zpětnou vazbu. Ačkoli je to nepříjemné, na konec je téměř vždy nutné respektovat rozhodnutí vedení a je lepší, když na něm všichni spolupracují, než kdyby je odmítali.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520