Chceme změnit způsob hodnocení

12. 12. 2016 |

V naší firmě provozujeme systém hodnocení práce, který je pozůstatkem říkejme tomu zašlé éry, kdy firma byla větší a hlavně měla více stupňů řízení.  Je hodně byrokratický a těžkopádný, předpokládá existence dnes již neexistujících funkcí. Kde bychom měli začít?

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Začněte tím, že si ujasníte potřeby. Nedívejte se na stávající systém, protože tak byste řešili pouze jeho nedostatky. Místo toho si jasně a srozumitelně řekněte, co potřebujete hodnotit, co můžete vašim zaměstnancům nabídnout, a jaké jsou vaše možnosti při řízení jejich práce, zařazení, kariéry. Dejte dohromady seznam požadavků na systém hodnocení a vycházejte z něj.

Postavte kostru hodnotícího systému (co chcete hodnotit, čím budete odměňovat a trestat) a formální strukturu (kdo to bude dělat a jak). Udělejte obojí pokud možno co nejjednodušší, každá z těchto věcí se vejde na stránku A4. Vyzkoušejte nejprve modelově na vybraných zaměstnancích, a pak třeba na jedné části firmy. Až uvidíte, že systém funguje, stanovte datum a odtrhněte se od starého.

Toliko doporučení Firemního sociologa. Pokud potřebujete pomoci, obraťte se na nás a využijte našich služeb. Rádi vám pomůžeme.