Vydírání firmy zaměstnanci

19. 9. 2016 |

Někteří naši zaměstnanci (odborné administrativní profese) nás začali vydírat. Tvrdí, že pokud nezvýšíme odměny a nezměníme režim práce, odejdou, a že je dnes nemožné sehnat zaměstnance srovnatelných kvalit. Nevíme, co dělat. Rádi bychom se domluvili, ale nechceme podlehnout vydírání.

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

V současnosti (podzim 2016) je skutečně málo volných kvalifikovaných zaměstnanců, a někteří toho mají tendenci zneužívat. Řešením rozhodně není přistoupit na požadavky kladené silou, ale vybrat jednoho zaměstnance, který může mluvit za ostatní a jednat s ním. Výhodou je, pokud se jedná o odborovou organizaci, která má na své členy vliv, ale i když jde jen o skupinu lidí, je potřeba hledat zástupce.

Pokud přistoupíme na požadavky tak, jak jsou kladeny, je dost možné, že brzy příjdou nové, a ještě větší. Proto doporučujeme se spíše snažit nabídnout kompromisní řešení s tím, že když budou lidé i pak vyhrožovat odchodem, je dobré zvážit možnost je nechat jít. Skutečně chceme zaměstnance, kteří nás vydírají? Věřím tomu, že ne. V případě, že jsou svolní k jednání, nabídneme ústupem nejprve v nefinančních ohledech a až pak ve finančním ohodnocení; pokud je to možné, uděláme jím práci snazší.

Pokud vás vyjednávání se zaměstnanci zajímá více, rádi vám pomůžeme. Napište na vojtech.bednar@firemni-sociolog.cz, nebo zavolejte na 731 782 385.