• About us
  • 12. 8. 2014  

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na zadávání jednoho úkolu více lidem ve stylu "kdo máte čas, udělejte to". Přijde mi to neefektivní, možná jde o posílení konkurence mezi námi, ale mě osobně to spíše odrazuje. Jaký je váš názor? Děkuji. Eva

    odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

    Dobrý den,

    správně zadaný úkol by měl být adresný, což nemusí znamenat, že je řečeno, kdo jej udělá. Můžeme například stanovit osobu, která za něj zodpovídá s tím, že naplní jej skutečně ten, kdo „má čas“ – ale musí být jasné, kdo má zodpovědnost, a to musí být konkrétní člověk. Pokud má úkol udělat pan Někdo, udělá jej obvykle pan Nikdo.

    Pokud jsou lidem dávány konkurenční úkoly, tj. že dva konkrétní lidé (nebo i více) dostanou tentýž úkol a plní jej fakticky „proti sobě“, může to být v důsledku velice nebezpečné. Ostatně mezi známými osobnostmi, které používaly tento styl, najdeme hned několik tragických diktátorů.

    Přihlásit odběr na LinkedIn

    PhDr. Vojtěch Bednář

    PhDr. Vojtěch Bednář

    Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Petr Hlušička

    Mgr. Petr Hlušička

    Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

    více o autorovi
    články autora

    PhDr. Jan Drahoňovský

    PhDr. Jan Drahoňovský

    Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

    Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

    více o autorovi
    články autora


    © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520