Vystupování z komfortní zóny

25. 3. 2024   Mgr. Petr Hlušička

V poslední době se hodně zmiňuje význam vystoupení z komfortní zóny jako klíče k osobnímu a profesionálnímu růstu. To platí zejména v zaměstnání, kde se stále měnící prostředí a dynamické pracovní vztahy vyžadují schopnost adaptace a inovace.

Vliv příležitostí k růstu na zaměstnance

19. 2. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Podle nových studií je jedním z hlavních důvodů, proč zaměstnanci opouštějí práci, nedostatek příležitostí k růstu. Proč to tak je a jak to případně změnit?

Návrat do práce

4. 9. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Léto je za námi, a návrat do pracovního režimu je v plném proudu nebo už za námi. Pro mnoho z nás může být tato fáze trochu obtížná, zejména pokud jsme si užívali zasloužený odpočinek, plný sluníčka, dobrodružství a relaxace. Jak ale tento návrat do reality zvládnout a udržet si nově nabitou energii.

Růstové myšlení

29. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešním dynamickém a neustále se vyvíjejícím pracovním prostředí je klíčové přijmout nový přístup k rozvoji zaměstnanců. Jde o přístup, který je založen na růstovém myšlení (growth mindset). Tedy schopnosti neustále se učit, rozvíjet a vylepšovat. Růstové myšlení přináší mnoho výhod jak zaměstnancům, tak i organizaci jako celku. V tomto článku si přiblížíme význam růstového myšlení v pracovním prostředí a jak ho můžete podporovat ve své organizaci.

Prokrastinace a zdraví

15. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešní době se stává prokrastinace stále větším problémem a technologie nám to v mnohém usnadňují. Další vývoj a dopady v této oblasti můžeme v dnešní době vidět například na studentech vysokých škol. Mají poměrně hodně volnosti, ale málo struktury, a to jsou otevřené příležitosti k prokrastinaci. Těmito trendy a provázaností prokrastinace se zdravotním stavem se zabývalo již několik studií. V tomto článku se podíváme nejen na nejnovější výzkumy a zjištění, ale také na to, jak se s tímto problémem vypořádat.

Přehnaně ochranitelský manažer

3. 4. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Mnoho vedoucích se ze strachu z možného neúspěchu svého týmu snaží držet maximální kontrolu nad všemi klíčovými procesy, průběžnými cíli a činností jednotlivých členů. To je ale nejen nejsnazší cesta, jak se utopit v mikromanagementu, shořet na vyčerpání, ale také jak vytvořit naprosto nepoužitelnou skupinu lidí. Na co si máme dávat pozor?

Rizika kybernetické bezpečnosti stojí na lidech

6. 3. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Na pravidelné bázi se dozvídáme o situacích, kdy se obětí kybernetických podvodníků stávají soukromé osoby. S rostoucím digitálním světem roste ale také objem, rozmanitost a rychlost kybernetických hrozeb a útoků na firmy a instituce. Svět je zaplaven daty a vždy se najde někdo, kdo se toho snaží zneužít.

Čím motivovat zaměstnance v krizi?

30. 1. 2023   PhDr. Vojtěch Bednář

Nachází se naše firma ve složité situaci? Pak potřebujeme, aby zaměstnanci poskytovali co nejvyšší výkon, ale současně nejspíše cítí obavy a nejistotu. Čím a jak je motivovat?

Výběr vhodných vedoucích

23. 1. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Tradiční pojetí leadershipu se zaměřuje na výsledky, kterých vedoucí dosahuje. Jako zásadní je vnímáno, jak silná je autorita, jaké jsou jeho přínosy a jaký má respekt u ostatních kolegů. Na co se ale často zapomíná je jeho práce s týmem, rozvoj potenciálu zaměstnanců, budování vztahů a motivace podřízených. To jsou zásadní ukazatele dobrého vedoucího, pokud se budeme bavit o budování firmy a dlouhodobém horizontu.

Novoroční předsevzetí

9. 1. 2023   Mgr. Petr Hlušička

První novoroční týden je za námi a s ním i mnoho novoročních předsevzetí. Jak osobních, tak i těch pracovních. Naše nejčastější chyba je, že se příliš upínáme k vzdáleným nebo nerealistickým cílům. Zároveň si také nestanovujeme metodu postupných kroků, ale chceme nebo alespoň doufáme, že se změny dostaví ihned. Jak můžeme zvýšit naše šance?


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520