Nechci se nechat dát povýšit

6. 3. 2017 |

Prosím o odpověď na dotaz- odmítnutí povýšení. 
Pokud je mi nabídnuto povýšení a vykonávám stávající práci dobře a nadřízený je se mnou velice
spokojen, ale chce, abych vykonávala vyšší pozici, může mě na základě odmítnutí nabízené vyšší
funkce propustit ze zaměstnání? Pokud odmítnu povýšení, bude muset být nadřízeným vypsáno
výběrové řízení a můj nadřízený vidí mne jako dobrou kandidátku na vyšší post a nerad by
vyhlašoval výb. řízení. Ale z osobních důvodů nechci tuto funkci přijmout. Mimo jiné pracuji dobře a
ráda na své távající pozici.
prosím o radu. děkuji.

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Pokud je Vám nabídnuto povýšení, je to dost možná proto, že ve Vás nadřízený vidí potenciál. Hledat v zaměstnancích potenciál a využít ho je součást jeho profese, je to něco, co musí dělat. Zkuste proto raději zvážit, že to využijete a povýšení přijmete. Že z něj máte teď momentálně strach či obavy je v pořádku, a je to úplně přirozené, stejně tak domníváte-li se, že to nepůjde z osobních důvodů.

Není nám známo, že by odmítnutí povýšení vedlo přímo k pracovně právním důsledkům, ale nejsme právníci. Pokud svou práci vykonáváte dobře a vedení je s vámi spokojeno, není důvod, proč vás jí nenechat dělat i nadále, sami známe řadu případů, kdy lidé vyšší funkce z různých důvodů nechtějí (přečíst si o tom můžete například zde).

Pakliže se na vyšší funkci necítíte, ale současně nechcete odmítnout, zkuste si vymínit „čas na rozmýšlenou“ a v jeho průběhu zvažte znovu všechny volby a důsledky z nich. Zkuste si také představit sama sebe ve vyšší pozici, s přednostmi, ale také nedostatky, které to bude mít. Pokud máte problém například s očekávanou zátěží, a nebo množstvím času, který by nová funkce stála (typické u zaměstnanců s malými dětmi), vězte že se dá mnohé vyřešit ještě před jejím přijetím.

Možná že uvidíte, že ve skutečnosti můžete být této pozici ostatním i sama sobě užitečnější, než jste nyní.

Přejeme hodně úspěchů