Kolegyně neuznávají novou vedoucí

6. 10. 2013 |

Povýšila jsem zhruba před čtyřmi měsíci na funkci zástupce vedoucí, bohužel mé kolegyně mě stále neuznávají jako autoritu. Jedna měla o mou pozici také zájem, ale nepřihlásila se ani na výběrové řízení, protože tvrdila, že by neustála porážku-to tvrdila jiné kolegyni. Mě řekla, že mám o tu práci větší zájem než ona a že jí za ty nervy o něco málo větší finanční ohodnocení nestojí. Nyní však neustále zhazuje vše co udělám a podrývá mou autoritu i práci nemístnými vtipy...Já se však nemohu bránit protože vše se odehrává za mými zády a na mě se usmívá jako že se nic neděje... Svou práci mám ráda a nechci se jí vzát, vím že se mi vše nedaří dělat na 100% , ale pracuji na sobě..Nevím jak ale situaci změnit, aby mi dala pokoj. Bohužel jsem mírný člověk který nevyvolává konflikt a nevím si s tím rady.. Děkuji

odpovídá: Mgr. Petr Hlušička

Dobrý den,

 

situace, v které jste se ocitla, je poměrně běžný fenomén, který nastává při povýšení jednotlivce v rámci určité skupiny. Někteří její členové nejsou schopni snadno přijmout takovouto změnu a vnímají ji jako ohrožení své vlastní pozice v rámci kolektivu.

Vaše bývalá kolegyně zatím pravděpodobně nebyla schopna akceptovat změnu rolí, která nastala. Vnímá Vás ne jako nadřízenou, ale jako kolegyni, která se ohrožuje její hodnotu v kolektivu. To může být příčina, proč podrývá Vaši autoritu.

Správně jste vyhodnotila, že postupovat přímou konfrontací by nemuselo vést k pozitivnímu výsledku. Vše by se mohlo zbytečně vystupňovat a zhoršit. Zároveň nechat vše být by nebylo moudré a vedlo byt to k pozdějším větším komplikacím.

Možné řešení této situace vidím v tom, že si na podřízenou vyhradíte čas a promluvíte si mezi čtyřma očima. Pro tuto situaci bývá nejvhodnější neformální schůzka, kde je možnost si vzájemně promluvit nad stávajícím stavem, situací a vyhlídkami. Sdělit Váš pohled a postoj, vyslechnout si i protistranu. Neměla by tuto schůzku vnímat jako další ohrožení, ale jako prostor k řešení.             

Na začátku ji můžete ocenit například za její zkušenosti a přístup k práci, ale zároveň ji vysvětlit, že současná situace neprospívá nikomu, ale naopak vše zhoršuje a komplikuje. Podejte ji, že ji respektujete a že hledáte variantu jak danou situaci vyřešit, protože aktuální stav je nepřijatelný. Důležité je objasnit, že hledáte možnost, jakým způsobem můžete tuto situaci „společně“ zvládnout.